مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب

معرفی مرکز نمایشگاه¬های بین¬المللی ایران – شهر آفتاب

مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب در جنوب شهر تهران در زميني به مساحت ۱۳۸ هکتار در مجاورت مرقد مطهر امام خميني (ره) و به فاصله اندکی از فرودگاه امام خمینی (ره) در مسير اتوبان تهران – قم واقع شده است. اين مجموعه داراي يك ورودي شرقی از طريق اتوبان تهران – قم و يك ورودي از كمربندي شهرآفتاب است.
اين مجموعه از چهار بخش اصلي نمايشگاه ها، مركز تجارت، مركز اقامتي و بخش خدمات و پشتیبانی تشكيل شده است .
بخش¬های اصلی مجموعه :
۱- بخش نمایشگاهی:
این بخش شامل سالنهای نمایشگاه، سالن ملل و نمایشگاه¬های روباز می باشد.
۱-۱-سالن¬هاي نمايشگاهي:
اين بخش در شمال سايت سازمان يافته است. سالن هاي نمايشگاهي به مساحت تقريبي ۰۰۰/۱۲۰ مترمربع و در سه تیپ طراحی شده اند. يك عدد سالن بزرگ (سه قلو) به مساحت ۰۰۰/۲۵ مترمربع، چهار عدد سالن متوسط (۲ قلو) هركدام به مساحت ۰۰۰/۱۵ مترمربع و چهار عدد سالن كوچك (تك قلو) هركدام به مساحت ۰۰۰/۸ مترمربع. این سالنها محل اصلی غرفه های نمایشگاهی است. هرکدام از سالنها فضایی یکپارچه و بزرگ است که با سقفی عظیم و زیبا فضایی منحصر به فرد و فاخر را پدید آورده است.
۱-۲-سالن ملل:
اين ساختمان در بخش نمايشگاهي در شمال سايت در ۲ طبقه با زير بناي ساختماني ۰۰۰/۸ مترمربع و به ارتفاع ۲۴ متر ساخته می شود. بدنه¬ها و ستونهاي اين ساختمان از جنس بتني و شيشه و سقف آن با پوشش سازه فضا كار اجرا مي¬گردد. ساختمان ملل بعنوان هال اصلي ورودي مجموعه نمايشگاه است و با الهام از تالار تاريخي صد ستون پرسپوليس در شيراز طراحي شده است. این ساختمان ابتدای ورود بازدیدکنندگان به سالنهای نمایشگاهی محسوب می¬شود و نقطه ثقل کاربریهای نمایشگاهی محسوب می گردد.
۱-۳-نمایشگاه¬های روباز:
این بخش به مساحت تقریبی ۰۰۰/۳۲ مترمربع شامل فضایی باز است که در برخی از نمایشگاهها کاربرد دارد.
۲-مرکز تجارت:
ساختمان مرکز تجارت ۱و۲ هریک با زیربنایی حدود ۰۰۰/۷۶ مترمربع و در پهنه های جنوبی سایت پیش بینی شده است. مرکز تجارت به عنوان نمایشگاه دائمی برخی از برگزار کنندگان (برندهای مشهور) و مکانی برای سازماندهی و پاسخگویی پس از هر نمایشگاه در نظر گرفته شده است و شامل فضاهایی از قبیل نمایشگاههای تجاری – مدیریت خدمات تجاری – نمایندگی ها – دفاتر بازرگانی – پارکینگ های اختصاصی و … می باشد.
۳- مرکز اقامتی:
مراکز اقامتی با مساحت تقریبی۰۰۰/۱۶۰ متر مربع در پهنه جنوبی سایت شامل دو هتل پنج ستاره ۳۵۰ اتاقه و یک هتل آپارتمان با امکانات و فضاهای جانبی مناسب می باشد که محل اسکان برگزار کنندگان نمایشگاه و بازدیدکنندگان خواهد بود. همچنین به منظور رونق بیشتر مرکز تجارت ، این بخش، امور مرکز تجارت را تسهیل خواهد نمود.
۴- بخش خدمات و پشتیبانی:
این بخش شامل چند کاربری مهم می باشد.
۴-۱- ساختمان ورودي جنوبي ، اداري و سمينار:
در این ساختمان بازديدكنندگان بعد از عبور از دروازه هاي كنترل ورود و خروج، به سمت سالن ملل هدايت مي شوند. مدیریت اداری مجموعه نمایشگاه در این ساختمان مستقر شده و ضمن سازماندهی فعالیت های نمایشگاه، امکان ملاقات های تجاری و سمینارهای کوچک را فراهم می آورد همچنین این ساختمان نیازهای خدماتی و رفاهی کارمندان نمایشگاه را برآورده می سازد. ساختمان ورودي جنوبي، اداري و سمينار با متراژ حدود ۰۰۰/۳۷ مترمربع در شمال ميدان مركزي مجموعه مابين سالن ملل و ميدان در راستاي شمالي جنوبي قرار دارد.
۴-۲- ساختمان همايش (كنفرانس):
در اغلب نمایشگاهها، برگزاری همایشهای بزرگ، اصلی ترین دستاورد علمی آن محسوب می گردد. سالن همايش ساختماني است جهت برگزاري سمينارها ، سخنراني ها و مراسم ويژه. اين ساختمان در منتهي اليه غربي محور گودال باغچه و در تراز سالن هاي نمايشگاهي قرار گرفته است مساحت تقريبي آن ۰۰۰/۳۲ متر مربع است كه داراي دسترسي نزديكي به رينگ پيراموني سواره و پد هلي كوپتر مي باشد.
۴-۳- ساختمانهاي خدمات جنبي:
ساختمانهاي خدمات جنبي به تعداد ۸ عدد و در طرفين سالن هاي نمايشگاهي قرار دارند. هر كدام از ساختمانهاي جنبي حدود ۲۰۰/۲ مترمربع شامل فضاهاي خدماتي همچون نمازخانه، رستوران چايخانه و سرویسهای بهداشتی می باشد که نیازهای خدماتی بازدیدکنندگان را برطرف می سازد.
۴-۴- پارکینگها:
این پارکینگها با ظرفیت ۵۰۰/۷ اتومبیل نیاز بازدیدکنندگان برای پارک اتومبیل را به صورت کامل برطرف می سازد.
۴-۵- ایستگاه وسایل نقلیه عمومی:
این ایستگاهها مجاور هردو ورودی اصلی مجموعه بوده و امکان تردد بازدیدکنندگان با وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی را فراهم می سازند.
۴-۶- ایستگاه مترو:
این ایستگاه اختصاصی در ورودی شرقی مجموعه واقع شده و امکان تردد بازدیدکنندگان را از خطوط متروی تهران و بالعکس فراهم می سازد و به عنوان اصلی ترین مبدأ تردد مجموعه در نظر گرفته می شود.
۴-۷- محور چهار باغ:
محور چهارباغ به عنوان شاهراه اصلی مجموعه، مسیر تردد تفکیک شده سواره و پیاده در مجموعه است که با اتصال دو ورودی مجموعه، قسمت جنوبی مجموعه (مراکز تجاری و اقامتی) را از قسمت شمالی (بخش نمایشگاهی و خدماتی) جدا نموده و در مرکز ثقل خود با یک میدانگاهی بزرگ، ورود به بخش نمایشگاهی را تعریف می سازد. این محور با برخورداری از فضای سبز و آبنماهای ویژه، ضمن ایجاد یک جلوه بصری زیبا در سایت مجموعه، مسیر اصلی توزیع جمعیت در پروژه می¬باشد و استخوان بندی هندسی مجموعه محسوب می گردد.
۴-۸- محور گودال باغچه:
این محور به عنوان یک مسیر فرعی تردد، بازدیدکنندگان را درون بخش نمایشگاهی هدایت می نماید و با اتصال به دو ورودی فرعی شرقی و غربی ، امکان جابجایی افراد را بین بخشهای اصلی نمایشگاه (سالن ها) فراهم می سازد. این مسیر نیز دارای جلوه های بدیع باغسازی ایرانی بوده و فضایی دلپذیر را در قلب نمایشگاه بوجود می آورد.
۴-۹- رواق¬ها:
اغلب فضای تردد عابرین پیاده در کل مجموعه و به ویژه در محور چهارباغ و گودال باغچه از داخل رواقهایی است که با سازه ای نسبتاً سبک، مسیر پیاده را مشخص نموده است و عبور و مرور عابرین را تسهیل می نماید. به دلیل بزرگی مجموعه و مسیرهای طولانی پیاده، این رواقها امکان تردد آسان افراد پیاده را فراهم می سازد.
۴-۱۰- مسجد:
میدانگاهی اصلی مجموعه که در محور چهارباغ قرار دارد از یک سو به ورودی نمایشگاه و از سوی دیگر به مسجد ختم می¬شود. مسجد مجموعه با هویتی مستقل در نقطه عطف پروژه قرار دارد و دسترسی به آن برای همگان آسان خواهد بود.
۴-۱۱- ساختمان¬های خدماتی و تأسیساتی:
این ساختمانها به عنوان تأمین کننده نیاز نمایشگاه در بخشهای خدمات جنبی و تأسیساتی مجموعه در مساحتی بالغ بر۰۰۰/۵۰ مترمربع طراحی و ساخته می شوند که شامل موتورخانه های اصلی و فرعی، پستهای برق، ایستگاه تقلیل فشار گاز، منابع آب، تصفیه خانه فاضلاب و همچنین خدماتی شامل گمرک، انبارها، ساختمان های مدیریت و حراست، آتش نشانی، مهدکودک و مرکز اورژانس می باشد که کاربری پروژه را تکمیل می سازد. این ساختمانها در دو محدوده مشخص و به صورت خطی در سایت جانمایی شده اند.